HABERLERDE ARA

Anasayfa  ➲  Haberler

Kadına seçme seçilme hakkı tanınmasının 83. Yıl dönümü Urla’da kutlandı

Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 83. Yıl dönümü Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle kutlandı. 5.12.2017 14:01:50
Kadına seçme seçilme hakkı tanınmasının 83. Yıl dönümü Urla’da kutlandı

Urla Belediyesi Başkan Vekili Oben Sezer, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil toplum örgütleri ve çok sayıda Urlalı kadının katıldığı törende Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleşti. Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Özbek Muhtarı Işık Erdoğan konuşmasında şu sözlere yer verdi.

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınlara duyduğu güven, kadın- erkek eşitliğinin kabulüne temel oluşturmuştur. 5 Aralık 1934’te Türk Kadınına Milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Bu demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. O yıllarda henüz batı ülkelerinde olmayan seçme ve seçilme hakkı Türk Kadınlarına güç katmıştır. Bilimde, edebiyatta, tıpta, sanatta, basında, siyasette ve daha birçok alanda Türk Kadınları başarılarıyla adını tarihe yazdırmıştır. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü birkez daha minnet ve şükranla anıyorum”

 

EKLE
E-Posta listemize kayıt olun ilk siz öğrenin!